Boğaz Ağrısı Kaç Günde Geçer?
20 Temmuz 2024

Boğaz Ağrısı Kaç Günde Geçer?


Boğaz ağrısı, çocuklar dahil her yaş grubunda sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Daha çok soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunlarından biridir. Boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık %85'i virüs kaynaklıdır ve bu tür boğaz ağrısı genellikle antibiyotik veya iltihap engelleyici ilaçlar gerektirmez. Bazı durumlarda ise boğaz ağrısı oldukça şiddetli seyrettiğinden tıbbi desteğe ihtiyaç duyulabilir. Bakteri kaynaklı boğaz ağrısı ise tedavi edilmezse daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Boğaz ağrısı, larenjit veya farenjit gibi sorunlar nedeniyle ortaya çıkmışsa, genellikle 7-10 gün içinde kendiliğinden ortadan kaybolur. Ancak boğaz ağrısı birkaç gün içinde geçmiyorsa, yüksek ateşle birlikte seyrediyorsa veya nefes almakta zorluk yaşanıyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gereklidir.

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Boğaz ağrısının çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar arasında:
  • Viral enfeksiyonlar: Soğuk algınlığı, grip, mononükleoz gibi viral enfeksiyonlar boğaz ağrısına neden olabilir.
  • Bakteriyel enfeksiyonlar: Streptokok bakterisinin neden olduğu strep boğaz enfeksiyonu gibi durumlar boğazda şiddetli ağrıya yol açabilir.
  • Alerjiler: Polen, toz veya hayvan tüyü gibi alerjenler boğazda tahrişe ve ağrıya neden olabilir.
  • Çevresel faktörler: Kuru hava, sigara dumanı gibi çevresel etmenler boğazı tahriş edebilir.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?

Boğaz ağrısını hafifletmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için aşağıdaki doğal yöntemler kullanılabilir:

Ada Çayı: Sağlık açısından birçok yararı olan adaçayı, iltihap ve boğaz ağrısına karşı oldukça faydalıdır. Boğazdaki tahriş olan bölgeyi koruyarak rahatsızlığın giderilmesini sağlar. Adaçayı, çay şeklinde içilebileceği gibi gargara suyu olarak da kullanılabilir. Boğazda oluşan yara, tahriş ve iltihabı ortadan kaldırır.

Sarımsak: Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Sarımsağın antioksidan özelliği, hasar görmüş hücreleri onararak boğaz ağrısını hafifletebilir.

Bal ve Sirke: Sirke, asitli yapısı sayesinde boğazda ağrıya neden olan bakterilerin sayısını azaltır. Bal ise boğazı yumuşatarak tahriş olan bölgeleri rahatlatır. Sirke ve bal karışımı, çay şeklinde hazırlanarak içilebileceği gibi gargara suyu olarak da kullanılabilir. Ağrı çok şiddetli ise günde 2 su bardağı içilebilir.

Papatya Çayı: Papatya çayı, boğazı rahatlatarak oluşan ağrının kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar. Ayrıca kasları gevşeterek vücudun sakinleşmesine yardımcı olur. Hazır poşetler ile hazırlanabileceği gibi kurutulmuş papatya ile de hazırlanabilir. Daha etkili sonuç alabilmek için içine limon ilave edilerek içilebilir.

Ekinezya: Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığına karşı yaygın bir şekilde kullanılan ve önerilen ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirici bir etkiye sahiptir. Ekinezya düzenli olarak kullanıldığında soğuk algınlığına yakalanma olasılığını azaltır. Boğaz ağrısına karşı kullanıldığında ağrının birkaç gün içinde kontrol altına alınmasını sağlar. Ekinezya kapsül ya da çay şeklinde kullanılabilir. Gebelik ve emzirme döneminde kullanılması tavsiye edilmemektedir.

Meyan Kökü: Boğaz ağrısı özellikle enfeksiyon kaynaklı ise ve beraberinde ateş, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetler varsa tıbbi tedavi gerekebilir. Tıbbi tedavi sürecini kısaltmak ve hastalığı daha hafif atlatmak için bitkisel tedavilere başvurulabilir. Meyan kökü çayının boğaz yumuşatıcı özelliği vardır. Öksürük, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı meyan kökünden yardım alınabilir.

Karanfil Çayı: Karanfil, boğaz ağrısına iyi gelen bir bitkidir. Boğaz ağrısını iyileştirici etki yaratarak ağrının hafiflemesini sağlar. Bir fincan suyun içine 1 tatlı kaşığı karanfil tozu eklenerek karıştırılır. Hazırlanan su ile günde 3-4 defa gargara yapılır.

Yeşil Çay: Enfeksiyonlarla mücadelede oldukça faydalı olan yeşil çay, boğaz ağrısına karşı da oldukça etkilidir. Boğazda oluşan bakterileri yok etmek için hazırlanan yeşil çay ile gargara yapılırsa boğaz ağrısı kısa sürede ortadan kaybolur.

Limon ve Zencefil: Limon suyu ve zencefil, bal ile tatlandırılarak gargara suyu olarak kullanılır. Gargara suyu için 1 çay kaşığı toz zencefil yeterlidir. Boğaz ağrısı kısa sürede ortadan kalkar.

Sağlık Kuruluşuna Başvurulması Gereken Durumlar

Boğaz ağrısı birkaç gün içinde geçmiyorsa, yüksek ateşle birlikte seyrediyorsa, nefes almakta zorluk yaşanıyorsa veya yutma güçlüğü varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Bu belirtiler, daha ciddi bir enfeksiyonun veya başka bir sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Ayşe

03 Haziran 2024 Pazartesi

Boğazım ağrıyor, ateşim var ... Ve biraz nefes alıp vermekte zorluk çekiyorum .. SON 2 günden beri böyle ... acaba neyim var ? .. acil Yardım .
Doktora gitmelimiyim .

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Ahad

Grip, soğuk algınlığı belirtileri gibi görünse de emin olmak için doktorunuza muayene olmanız teşhis açısından en doğrusu olacaktır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Boğaz İltihabına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu

Çocuklarda Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte Boğaz Ağrısı

Hamilelikte Boğaz Ağrısı

Ses Telleri Özellikleri ve Hastalıkları

Ses Telleri Özellikleri ve Hastalıkları

Güncel

Anjin Belirtileri ve Tedavisi

Anjin Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Boğaz Ağrısı

Boğaz Ağrısı

Güncel

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz Yanmasına Ne İyi Gelir?

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Yanması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Boğaz Ağrısının Nedenleri

Boğaz Gıcıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz Gıcıklığına Ne İyi Gelir?

Boğaz Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Boğaz Ağrısı Bitkisel Tedavisi

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz Ağrısı Nedir?

Boğaz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Tahriş Belirtileri ve Tedavisi

Boğazda Tahriş Belirtileri ve Tedavisi

Hangi Hastalıklarda Boğazımız Ağrır?

Hangi Hastalıklarda Boğazımız Ağrır?